Gyvenu Jurbarke

Žalgirio mūšis Ordino grėsmės nepanaikino

Ruslanas Baranauskas, humanitaras

1410 metų liepos 15 d. Lenkijoje, netoli Griunvaldo (arba  Tanenbergo) įvykęs Žalgirio mūšis  Jano  Dlugošo kronikoje ir vėlesniuose metraščiuose nurodomas kaip žymiausi  viduramžių  mūšis.   Iš abiejų pusių mirtinose kirstynėse galėjo dalyvauti apie 40000 karių. Vadovėliuose teigiama, kas po šio mūšio nebeliko Ordino grėsmės.

Tačiau tokiais teiginiais  greičiausiai yra nukopijuotas rusų istorikų džiaugsmas dėl 1380 metais rugsėjo   8 dieną įvykusio Kulikovo mūšio, kuriame rusėnams pavyko sutriuškinti  Aukso  Ordos chano  Mamajaus pajėgas.. Tačiau profesoriaus Romo Batūros monografija „Lietuva tautų kovoje prieš Aukso Ordą“ primena, kad praėjus vos keliems metams po šio mūšio mongolai totoriai sudegino  Kremliaus pakraščius, o net po šimto metų iš naujo organizavo žygį į  Maskvą.

Griunvaldo mūšis stipriai apretino  Ordino gretas. Čekų vienaakio milžino Jano  Žižkos strėlė pervertas pervėrė  Ordino magistrą  Ulrichą  fon  Jungingeną.  Mūšio lauke stovi jam pastatytas paminklas.

Tačiau lenkų, lietuvių ir kitų sąjungininkų pulkai nesugebėjo galutinai likviduoti  Ordino valstybę su jos sostine ir rezidencija  Marienburgu. Pilis buvo apsiausta, bet pritrūko ir išminties, o gal ir jėgų priversti ją kapituliuoti. Ir nors  Krėvos unija įpareigojo  Lietuvos  Didžioji kunigaikštystę ir  Lenkijos karalystę užpuolus  Ordino kariaunoms padėti vieni kitiems, lenkai buvo palikti vieni grumtis su naujai sukurta kryžiuočių valstybe, atplėšta  Palenkė ir  Pamario vaivadija.

Tai ko tada vertas triumfas Griunvaldo mūšyje, jei Ordinui buvo palikta nuolaidų ir teisė savivaliauti svetimose žemėse?

1419-1434 metais grumdamiesi prieš vokiečių feodalus, čekai nesulaukė žadėtos Vytauto Didžiojo paramos.  Buvo vykdomas atviras mažos slavų tautos genocidas su pamokslininko  Jano  Huso vieša inkvizicija, 1434 metų  Konstancos bažnytiniame susirinkime nusprendus jo gyvenimą nutraukti sudeginimu. Griunvaldo mūšis visiškai nepakirto nei popiežių, nei  Ordino autoriteto.

Žemaitija, kuri visada buvo pagrindiniu kovų su kryžiuočiais pasiaukojimo simboliu, nebeatleido  Vytautui  Didžiajam gėdingos 1422 metų  Melno sutarties, pagal kurią praktiškai visa  Mažoji  Lietuva ir  Žemaitija iki gyvos galvos perleista  Ordino jurisdikcijai. 

Vėliau susikuria  Prūsijos hercogystė, kunigaikštystė,  Vokietijos imperija. Vytautui  Didžiajam neskaudėjo galvos dėl pašonėje dygstančių  Ordino pilių. Lenkų istorikai dievina ir mitologizuoja karalių Jogailą, užmiršdami, kad tai jis delsė pradėti kovą ir meldėsi palapinėje, buvo parengti žirgai atsitraukti į Krokuvą.

Žalgirio mūšis užkirto Ordinui kelią veržtis į slavų kraštus,  ir apsaugojo rusėnus, XIV-XV amžiuje neturėjusius centralizuotos valstybės, nuo tiesioginės grėsmės. Tačiau  Mažoji  Lietuva, prasidėjus didžiuliam vokiečių kolonistų atkeldinimui, nejautė jokios laisvės ir ramybės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *