Vietos veiklos grupė pristatė 2024 – 2029 metų Jurbarko miesto plėtros strategijos projektą, kuriam įgyvendinti jau ateinančiais metais tikisi gauti 995 tūkst. Eurų. Pinigai nemaži, už juos Jurbarke būtų galima daug padaryti, tačiau beveik du trečdaliai lėšų bus nukreipta socialinę atskirtį patiriančių ir mažas pajamas gaunančių gyventojų socialinėms paslaugoms. Nors jų labai trūksta, neretai „gyvenimo gerinimo“ veiklos kelia juoką.
Pasak VVG „Jurbarkas“ vadovo Arūno Stasiūno, naujosios strategijos tikslas – gerinti gyvenimo kokybę Jurbarko miesto gyventojams. Tą ketinama daryti keliant du uždavinius. Pirmasis – didinanti socialinių ir kitų nepriteklius patiriančių grupių gyventojams reikalingų paslaugų įvairovę ir prieinamumą bei kurti ir plėsti socialinį verslą. Antrasis – motyvuoti gyventojus integruotis į darbo rinką ir kurti bei plėtoti verslą.
Statistikos departamento duomenimis, Jurbarko mieste šių metų sausio 1 dieną gyveno 10,5 tūkst. gyventojų. Tačiau strategijos kūrėjai orientuojasi tik į kelias tikslines grupes: sieks pagerinti situaciją nepalankiose sąlygose gyvenantiems vaikams ir jų šeimos nariams, asmenims su negalia ir jų šeimos nariams, vyresnio (55+) ir senyvo (pensinio) amžiaus asmenims, socialinės paramos gavėjams, bedarbiai ir ekonomiškai neaktyviems asmenims, darbo rinkai besirengiantiems bei uždirbantiems mažiau, nei vidutinis atlyginimas Tauragės apskrityje.
Tikslinės grupės nėra atsitiktinės, nes socialinė padėtis Jurbarko mieste sparčiai blogėja. Strategijos autorių duomenimis, Jurbarke pernai skurdo lygis siekė 32,4 proc. ir per 2021 metus padidėjo net 4,4 proc. Pernai Jurbarko mieste gyveno 2389 pensinio amžiaus asmenys ir jų padaugėjo 2 proc. Per pastaruosius kelis metus trečdaliu padidėjo socialinę riziką patiriančių šeimų skaičius (28 proc.): 2018 m. mieste tokių šeimų buvo 97, 2022 m. – 124, vaikų skaičius šiose šeimose išaugo nuo 226 iki 272. Be to, mieste yra deklaruoti ir 154 negali turintys vaikai. Šių grupių gyventojams artimiausiais keliais metais bus papildomai suteikta paslaugų už 726 tūkst. eurų.
Socialinio verslo projektams įgyvendinti numatyta skirti 152 tūkst. eurų, įgūdžių ir kompetencijų stiprinimui – 32 tūkst. eurų. Tik nedidelę dalį lėšų – 85 tūkst. eurų galima bus gauti naujai įkurtų verslų konsultacijoms regti.
Jurbarko miesto vietos veiklos grupė parengė ir įgyvendins nebe pirmą strategiją. 2016 – 2022 metų strategija finansavo 17 projektų už 599,5 tūkst. Eurų, jiems įgyvendinti buvo skirta beveik 500 tūkst. Eurų ES ir Lietuvos valstybės paramos.
Susitikę su nevyriausybininkais, keleto projektų autoriai pasakojo apie įgytą patirtį. Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto centras buvo gavęs 50 tūkst. eurų sveikatinimo veikloms finansuoti ir iš gautų lėšų 200 socialiai pažeidžiamų miesto gyventojų rengė mankštas, varžybas, organizavo pramogas. Pateiktas ir pavyzdys – Nakvynės namuose gyvenantys asmenys buvo nuvežti į Šakių baseiną.
Panašu, kad tokių projektų rezultatai naudą duoda tik patiems projektų įgyvendintojams, o dalyvių gyvenimas iš esmės nepasikeičia. Bet tokio reikalavimo, ko gero, ir nėra, todėl jau dabar Vietos veiklos grupei pateikta 18 priešprojektinių paraiškų, iš jų tik aštuonios – nevyriausybinių organizacijų. Godžiausiai į pinigus ir vėl pretenduoja valdžios įstaigos, nusiteikusios išsidalinti didžiąją dalį žadamo milijono.