Jurbarko savivaldybės tarybos reglamentas pastarąsias tris kadencijas neleido tarybos nariams kompensuoti patirtų išlaidų, tačiau už darbą jie gavo atlyginimą, priklausantį nuo užimamų pareigų ir posėdžiuose sugaišto darbo laiko.
Sprendimo kaina – 470 eurų
Dokumentų valdymo ir viešųjų ryšių skyriaus pateikta informacija rodo, jog 2019 – 2023 metais politikų darbas rajono biudžetui kainavo per 568,5 tūkst. eurų. Daug ar mažai, galima svarstyti, nes tarybos nariai privalo dalyvauti tik vieno komiteto veikloje ir lankyti tarybos posėdžius. Su retomis išimtimis per mėnesį tarybos veiklai jie sugaišta du pusdienius.
Jiems taip pat buvo mokama už laiką, praleistą nuolatinių komisijų ir tarybų, kurių nariais jie yra, posėdžiuose ir ne daugiau kaip po 2 darbo valandas buvo skiriama pasiruošti kiekvienam į tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukto sprendimo projekto svarstymui.
Tarybos nariams, paskirtiems komitetų pirmininkais arba pirmininkaujantiems komitetų posėdžiams, už pasirengimą komitetų posėdžiams ir pirmininkavimą juose per mėnesį papildomai skiriama 5 darbo val. Vienos darbo valandos kaina apskaičiuojama pagal Statistikos departamento patvirtintą praėjusio ketvirčio vidutinį mėnesinį darbo užmokestį. Šiuo metu jį sudaro 1960 eurų.
Per praėjusią kadenciją savivaldybės taryba posėdžiavo 47 kartus, priėmė 1209 sprendimus. Už ketverių metų darbą 24 tarybos nariams buvo priskaičiuota 568587,6 eurų atlyginimo, išmokėta – 356173 Eur. Taigi vieno tarybos sprendimo priėmimas rajono biudžetui kainavo maždaug 470 eurų.
Daugiausia išmokėta Gintariui Stoškui
Daugiausiai per praėjusią kadenciją uždirbo Kontrolės komiteto pirmininkas Algirdas Gudaitis – jam buvo priskaičiuota 30884,5 Eur, išmokėta – 19071,8 Eur atlyginimo. Labai nedaug atsiliko Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Kazimieras Šimkus, kuriam priskaičiuota 30,4 tūkst. eurų, o išmokėta beveik 17,9 tūkst. eurų. Trečioje vietoje pagal brangumą – Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas Darius Virvilas, kuriam priskaičiuota 29137 eurai, išmokėta – 17,3 tūkst. eurų. Per 29 tūkst. eurų atlyginimo buvo priskaičiuota Ingai Molevaitei, kuri už darbą taryboje, atskaičius mokesčius, gavo beveik 20666 eurus.
Gintariui Stoškui savivaldybės administracija 2019 – 2023 metais „į rankas“ išmokėjo beveik 20949 eurus, Audroniui Zairiui – 19906 eurus, Zitai Sorokienei – 17855 eurus.
Mažiausiai įkrito į Kasparo Jurevičiaus banko kortelę – tik 2879 eurai, nes „valstietis“ pernai dalyvavo tik penkiuose iš penkiolikos pernai surengtų tarybos posėdžių ir neapsilankė nei viename Finansų biudžeto ir rajono plėtros komiteto posėdyje.
Sumos didelės, tačiau didžioji dalis tarybos narių, atrodo, nepersistengia nei teikti pasiūlymus, nei rengti sprendimų projektus. Išimtis – Gintaris Stoškus, parengęs 12 sprendimų projektų, ir Inga Molevaitė, įregistravusi 2 sprendimo projektus. Asmeniškai po vieną sprendimo projektą inicijavo Gvidas Byčius ir Vidmantas Juzėnas. Savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Janina Sabataitienė pranešė, kad neturi duomenų apie atlyginimų atsisakiusius ar labdarai juos pervedusius tarybos narius.
Palikta landa „uždarbiauti“
Šių metų kovo mėnesį buvo patvirtintas naujas Jurbarko savivaldybės tarybos veiklos reglamentas. Jame taip pat numatyta tarybos nariams mokėti darbo užmokestį. Reglamento projekte buvo siūloma mokėti ne daugiau nei už 30 val. darbo per mėnesį, o išlaidų kompensacijoms skirti iki 1 minimalios mėnesinės algos dydžio (840 eurų) išmoką.
Po svarstymo, valandų limito atsisakyta, tačiau išlaidų kompensacija sumažėjo iki 0,25 minimalios mėnesinės algos dydžio (dabar – 210 eurų). Vis dėlto palikta landa „užsidirbti“ – bus mokama ne tik už komitetų, komisijų, tarybos posėdžiuose sugaištą laiką, bet ir už posėdžiavimą frakcijose ir susitikimus su rinkėjais. Įdomu, kas ir kaip kontroliuos, kuriame kaime ir su kiek žmonių tarybos narys asmeniškai susitiko, ir kiek tuose susitikimuose užtruko gerdamas kavą.
Jurbarko savivaldybės tarybos nariai pageidauja gauti kompensacijas ne tik už įsigytas kanceliarines prekes, pašto bei telefono ir interneto ryšio paslaugas. Norima, kad mokesčių mokėtojai sumokėtų už politikų telefonų ryšio įrangą ir jos draudimą, interneto ryšio įrangą ar jos nuomą, kompiuterio įrangą ar jos nuomą.
Reglamente numatyta kompensuoti savivaldybės tarybos nario veiklai naudojamos transporto priemonės nuomos, techninės apžiūros, remonto išlaidas, sumokėti už degalus, transporto priemonės stovėjimą ir saugojimą aikštelėse, taksi paslaugas, viešojo transporto bilietus, biuro patalpų nuomą, spausdinamus straipsnius, gėles, suvenyrus ir kitus reprezentacijai skirtus dalykus.
Taigi šios kadencijos tarybos narių išlaikymas gali kainuoti ne mažiau kaip milijoną. Laimė, Seimas jau svarsto politikų darbo apmokėjimo reikalus, tad apetitą, kuris kyla bematant, netrukus tekti tramdyti.
Jurbarko savivaldybės ir socialinių tinklų nuotraukos