Sausį Šimkaičių ugniagesių komandoje įvykusi nelaimė nepakeitė Jurbarko savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbo pobūdžio. Dėl lėšų trūkumo kaimų ugniagesiams vis dar neretai tenka budėti po vieną,
Taupė žmonių sąskaita
Tarnybos vadovas Vaidas Vaičiukynas šią savaitę komitetuose posėdžiaujantiems politikams užtikrino, kad tai nėra joks pažeidimas, tačiau Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas tvirtina, kad viršininkas sako netiesą.
„Yra Priešgaisrinio gelbėjimo departamento direktoriaus įsakymas, kuriame nurodyta, kiek automobilyje ir prie jo turi būti ugniagesių. Net važiuoti atbuline eiga automobiliu negalima, jei nėra tai prižiūrinčio ugniagesio. Tas įsakymas nepakeistas“,- aiškina S. Džiautas.
Sausio 22-ąją, iškviestas į gaisrą, mirė Jurbarko savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Šimkaičių komandos ugniagesys. Jo bendradarbiai neslepia, kad iškvietimo metu kolega visada jausdavo didelį stresą, tai ir galėjo sukelti staigią mirtį.
Šimkaičių komanda be vieno ugniagesio dirbo daugiau kaip puse metų, todėl kažkuriam ugniagesiui nuolat tekdavo budėti vienam. Šią savaitę Priešgaisrinės tarnybos ataskaitą Jurbarko savivaldybės tarybos nariams pristatantis V. Vaičiukynas pripažino, kad taip buvo taupoma, ir patikino, jog dabar visi etatai užimti. Tačiau vis tiek pasitaiko parų, kai ugniagesiams tenka budėti po vieną, nes nėra pinigų mokėti viršvalandžius dirbusiems vyrams.
„Pagal įstatymus vienam budėti nedraudžiama, nes reikalui esant pasitelkiami savanoriai“,- tikina V. Vaičiukynas. Tarnybos vadovas pripažino, kad vienam budėti nėra smagu, bet norint tokių atvejų išvengti, darbo užmokesčiui papildomai reikėtų gauti 90 tūkst. eurų.
„O mums dar ir atlyginimams trūksta. Jei vasarą nebus skirta papildomai, metų galas bus dar labiau įtemptas“,- Socialinių reikalų komiteto posėdyje sakė V. Vaičiukynas.
Premijoms pinigų užteko
Tą patį išgirdo ir Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komitetas: viskas pagal įstatymus, o žmonės miršta ir kitur.
Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Mečislovas Gerasimovičius pripažįsta, kad savivaldybės kaip nori, taip interpretuoja Priešgaisrinės saugos užtikrinimo standartų nuostatas.
„Kiekvieną teisinę normą galima traktuoti labai įvairiai. Kol teismas neišaiškins, matyt, mes ir turėsime dvi nuomones. Mano įsitikinimu, nėra gerai dirbti vienam. Ir Priešgaisrinės saugos užtikrinimo standarte nurodyta, kad prie automobilio turi būti priskirti du ugniagesiai. Savivaldybių tarnybos traktuoja kitaip. Jiems „priskirta“ – tai vienas budi, kitas kažkur kažkada prisijungia. Mano manymu, dirbti turėtų du ugniagesiai“,- Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas sakė M. Gerasimovičius.
Jurbarko savivaldybės tarybos narys Daivaras Rybakovas stebėjosi kalbomis apie pinigų trūkumą – jo duomenimis, praėjusių metų pabaigoje pinigų užteko ne tik algoms, bet ir premijoms. Todėl konservatorius įspėjo tarnybos vadovą kalbantis su žurnalistais atidžiau rinkti žodžius.
Gali būti, kad pernai Jurbarko savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas perdėtai taupė. Tokią prielaidą galima susidaryti iš Smalininkų ugniagesių komandos darbo realybės. Šiemet krosniai kūrenti vyrai naudojo senų baldų nuolaužas. V. Vaičiukynas politikams aiškino, jog malkų turėjo užtekti, nes gruodžio mėnesį iš papildomai gautų valstybės lėšų jų buvo nupirkta visiems metams – galėjo atsipjauti ir kūrenti.
Pasak tarnybos viršininko, visada atsiranda darbuotojų, kuriems kas nors nepatinka, tačiau jis stengiasi su visais rasti bendrą kalbą . Dėl to šiemet ne kvietėsi darbuotojus į bendrą susirinkimą, o važiavo į kiekvieną komandą atskirai pristatyti veiklos ataskaitų.
Be viršvalandžių neapsieina
Lietuvos gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Vytas Kaziliūnas šią savaitė kreipėsi į Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, Finansų ministrę Gintarę Skaistę, Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentą Mindaugą Sinkevičių, prašydamas skirti savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms trūkstamą finansavimą – 2,4 mln. Eur.
Kreipimesi primenama, kad Priešgaisrinės saugos užtikrinimo standarte įtvirtintas reikalavimas ugniagesių komandoje prie gaisrinio automobilio priskirti ne mažiau kaip 2 ugniagesius, dirbančius keturiomis pamainomis. Tokia budinčios pamainos sudėtis sąlygoja būtinuosius viršvalandinius darbus – kiekvienam ugniagesiui vidutiniškai per mėnesį dirbant 15,7 valandų viršvalandžių.
“Savivaldybių priešgaisrinės tarnybos negali užpildyti laisvų ugniagesių etatų dėl nepakankamo valstybės finansavimo. Atkreipiame dėmesį, kad vieno ugniagesio veikla ne tik nėra efektyvi, bet gali būti ir pavojinga jo sveikatai, ar net gyvybei“ – svarbiausiems valstybės asmenims paaiškino asociacijos prezidentas.
Jurbarko savivaldybės ir socialinių tinklų nuotraukos
Atsakymų: 1
Man nei vienas seimo narys nereikalingas