Pirmadienis Jurbarko kultūros centre buvo bene pati liūdniausia pastarųjų kelių metų diena. Kultūros darbuotojai ir jų pagalbininkai skaudžiai išgyveno jurbarkiečių pasmerkimą dėl mieste nevykusių Joninių šventės renginių.
Jurbarko kultūros centro direktorė Aida Bliundžiuvaitienė nesutinka, kad Joninių šiemet nebuvo. Šventė vyko, tik ne Jurbarke. Kultūros centras nusprendė ją rengti Žindaičių skyriuje, nes kokybiškam renginiui Jurbarke neturėjo pinigų. O Žindaičių bendruomenė rašė projektą ir gavo šventei paramą iš vietos veiklos grupės „Nemunas“.
„Tikrai negalvojome, kad kils toks skandalas. Juk šį savaitgalį vyko nemažai švenčių – ir mūsų rajone, ir aplinkiniuose, miesteliuose, visur buvo galima dalyvauti. Ir į Žindaičius visus kvietėme, nežinau, kodėl neišgirdo“,- neslėpė nusivylimo Jurbarko kultūros centro direktorė.
A.Bliundžiuvaitienė tikina, kad toks sprendimas buvo priimtas ir dėl to, jog gamtos apsuptyje Joninės skamba natūraliau, o miestiečiai tradicinių apeigų nelabai nori. Jiems reikia populiarių grupių koncerto ir prekybos – be alaus Joninės daugeliui net neįsivaizduojamos.
Bet prekybininkai į tokius trumpus, kelių valandų renginius, važiuoti nenori, o populiarioms grupėms ar dainininkams pasikviesti reikalingi pinigai. Jurbarko kultūros centras šiemet jų neturi – norėdama užbaigti kultūros centro pastato remontą, savivaldybės taryba nuo kultūrinių programų „nubraukė“ 30 tūkst. eurų.
Tad jei pernai Joninėms Jurbarko kultūros centras turėjo daugiau kaip 3 tūkst. eurų biudžetą, ir galėjo pasikviesti koncertuoti Ireną Starošaitę, tai šiemet teko verstis su keliais šimtais eurų. Jų reikėjo ir scenai išnuomoti, ir kolektyvams į Žindaičius nuvežti. Sandros ir Viktoro dueto koncertas kainavo 1,5 tūkst. eurų, bet tik dėl to, kad pavyko suderinti jų pasirodymo laiką, kai atlikėjai vyko namo iš koncerto Šiauliuose.
„Mieste darydami renginį, mes už kiekvieną žingsnį turime mokėti – net laužo sukrauti niekas dykai nesiteikia. Žindaičių bendruomenė pasirūpino daugybe dalykų: suvežė rąstus laužui, padarė ir pastatė staliukus, prigamino šventinių dekoracijų. Dirbo ir mūsų žmonės – po vainikų pynimo daugeliui mūsų moterų delnai degte degė. Iš paskutiniųjų kultūros darbuotojai, meno mėgėjų kolektyvo dalyviai stengėsi linksminti žmones ir per šventę. Dirbo dar ir sekmadienį, tvarkydami šventės vietą, dėl to taip skaudu girdėti jurbarkiečių priekaištus“,- sakė Jurbarko kultūros centro direktorė.
Daugelis kultūros darbuotojų dar prisimena a. a. Aloyzo Zairio dažnai sakytą posakį, kad geras kultūros darbuotojas ir su žilvičio šakele rankose sugeba padaryti šventę. Mums jau atrodė, kad tie laikai baigėsi: tradicijos tradicijomis, bet norisi sulaukti populiarių atlikėjų, kokybiško garso ir vaizdo. Tai kainuoja: pernai už grupės „Žemaitukai“ koncertą per Kalėdų eglės įžiebimo šventę, Jurbarko kultūros centras sumokėjo bene 2 tūkst. eurų, panašiai kainavo ir grupės „Bernužėliai“ koncertas Skirsnemunės miestelio šventėje.
Bet dabar, pasak A. Bliundžiuvaitienės, „alksnio šakelės“ laikai sugrįžo. Šiemet nėra pinigų ne tik Joninėms. Jurbarko gimtadienio šventė kol kas irgi kybo ant plauko. Kultūros darbuotojai įpareigoti parengti programą, tačiau kol nėra šventės biudžeto, nieko negali daryti – juo labiau kviesti atlikėjų. A. Biundžiuvaitienė puse lūpų užsiminė, kad savivaldybės vadovai davė pažadą rasti pinigų, bet laikas tirpsta, o jų kaip nėra, taip nėra.
Lygiai ta pati padėtis ir dėl Kalėdų eglės įžiebimo renginio. Tik atrodo, kad laiko iki jo dar labai daug, bet paskutinę akimirką ieškant atlikėjų ne tik nėra iš ko rinktis, bet ir mokėti reikia gerokai daugiau, nei įprastai. Todėl pasikviesti norimą atlikėją ar grupę tampa misija neįmanoma – galima rinktis tik tuos, kurie turi mažiau užsakymų.
„Mums sako: ieškokit verslininkų, tegul paremia. Ką bekalbintume, visi sako, kad ką tik rėmė Jurbarko miesto ir verslo dienų renginį. Jurbarkas – ne Šakiai, kur daug turtingų žemės ūkio bendrovių ir ūkininkų, ir ne Tauragė, kur verslininkai nori tapti mecenatais. Mūsų verslininkai tiesiai šviesiai sako, kad esame biudžetininkai, ir biudžetas turi finansuoti mūsų veiklą – tam jie moka mokesčius“,- sakė Jurbarko kultūros centro direktorė.
Tad teisūs tie, kieno kritikos strėlės šį savaitgalį lėkė į savivaldybę. Ne be reikalo liaudies išmintis byloja: kas moka, tas ir muziką užsako. Šįkart tiesiog nebuvo užsakančių…
Jurbarko kultūros centro nuotraukos