Gyvenu Jurbarke

Diena, kai Europoje pakvipo karu

Ruslanas BARANAUSKAS, humanitaras

Rugpjūčio 23 diena lietuvių tautai yra skausminga ir verta išskirtinio istorikų įvertinimo.  Lygiai prieš 85 metus didžiausi XX amžiaus žmonijos diktatoriai ir agresoriai  Josifas  Visarionovičius  Stalinas ir  Adolfas  Šiklgruberis  Hitleris pasidalina  Europą savo agresijai ir genocidui vykdyti. Sovietų  Rusijos valdytojui atitenka  Baltijos kraštai,  Suomija ir laisvė manevruoti kai kuriose  Lenkijos,  Ukrainos teritorijose. III Reicho fiureris, 1936 metais prisijungęs  Austriją prie naujai kuriamos arijų rasės imperijos,  nekliudomai savivaliavo  Vakarų ir  Vidurio  Europoje.

Sovietiniuose istorijos vadovėliuose istorija buvo slepiama sąmoningai, nes autoriai privalėjo rašyti tai, ką jiems liepė vienintelė tuo metu partija. Bet kokie bandymai diskutuoti, organizuoti debatus buvo žiauriai slopinami, Antrasis pasaulinis karas vadinamas Didžiuoju Tėvynės karu, nuslepiant Ukrainos golodomorą, nusinešusį milijonus gyvybių, Baltijos tautų genocidą ir Suomijos naikinimą ginklu ir ugnimi. Už istorinę tiesą daugybė istorikų, tokių kaip Aleksandras Soldženicinas,  buvo persekiojami ir įkalinami. Dabar slapstosi  Viktoras  Suvorovas  Rezunas,  Markas  Soloninas ir kiti drąsūs mokslininkai, Kremliaus politikos kritikai.

Paskutinis  Sovietų  Sąjungos prezidentas  Michailas  Gorbačiovas, pamatęs slaptuosius Molotovo-  Ribentropo pakto protokolus ir jų papildymus, teigė negalintis patikėti savo akimis ir suvokti, kaip galėjo „šventa ir neklystanti  Rusija“, po 1940 metų rugpjūčio 3 -iosios Konstitucijos tapusi Sovietų  Sąjunga, žudyti inteligentiją, meno ir mokslo žmones.

Visa Lietuvos prezidento  Antano  Smetonos vyriausybė su ministru pirmininku  Augustinu  Valdemaru ir kitas garsiais ekonomistais bei teisininkais buvo ištremti į Sibirą ir mirė lageriuose. Dabar jau žinome, kaip sovietai rengė masinius lietuvių gyventojų trėmimus, kas sušaudė lenkų karininkus Katynėje 1940 metais, kaip  Stalinas su  Hitleriu rėmė vienas kitą mažiausiai pergyvendami, kad nuo bado ir skurdo  Ukrainoje mirė milijonai nekaltų žmonių ir ištuštėjo visi kaimai. Ir naivu šiandien tikėti, kad  Rusija nesitikėjo nekaltai užpuolama vadinamųjų „vokiškųjų fašistų“.

Seni žmonės pasakodavo, kaip jie klausinėdavo raudonarmiečių pasieniečių, kas taip dunda  Lenkijos pusėje, iš kur gaisro dūmai ir pabėgėlių vilkstinės.  Visiems buvo liepta raminti gyventojus, kad tai tik eiliniai kariniai manevrai, o pasakę tiesą tapdavo NKVD  taikiniu. Bet raštingi ir pastabūs žmonės  net smetoninėje spaudoje rasdavo žinių apie tarsi lapai rudenį kritusias Lenkiją,  Belgiją,  Nyderlandus, į savo pusę palenktus ir Hitleriui priverstus  talkininkauti norvegus, rumunus, slovakus.   

Sovietinė  Lietuvos okupacija sutampa su  Prancūzijos aneksija, kuri gana gėdingai pasitiko pro  Triumfo arkos vartus žygiuojantį  priešą.  Tik Didžiosios  Britanijos premjeras  Vinstonas  Čerčilis blaiviai suvokė, kodėl  Europos galingieji leido  Hitleriui jėga užgrobti valdžią  Vokietijoje, tarsi savo kieme esančius obuolius susirinkti vis naujas teritorijas Austijoje ir Čekoslovakijoje. Didžiausia diplomatijos klaida buvo  Miuncheno suokalbis, kuriuo  Anglija ir  Prancūzija palaimino fašizmo viruso sklaidą  Europoje.

Molotovo – Ribentropo paktas  Europai kainavo šešerius metus baisaus karo, nusinešusio apie 60 milijonų niekuo nekaltų gyvybių, nušlavusi nuo žemės paviršiaus Rusijos,  Lenkijos,  Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos miestus, sugriovusiu ekonomiką, architektūrą. Rusijos istorikai Markas  Soloninas,  Viktoras  Suvorovas  Rezunas ir kiti nebijo  apie tai rašyti, tačiau nėra vieno atsakymo, ar buvo galima išvengti šios žmonijos tragedijos.

Dabar aišku, kad po Paryžiaus taikos konferencijos, kuri sprendė kapituliavusių šalių – Vokietijos,  Italijos, Japonijos ateitį,  reikėjo rimčiau pastudijuoti  Jungtinių  Amerikos valstijų prezidento   Vudro  Vilsono siūlomą taikos programą, atsakingiau žiūrėti į 1922 metais įsteigtos  Tautų  Sąjungos darbą ir nedaryti jokių nuolaidų karo kurstytojai Vokietijai. Užuot sušvelninus reparacijų išmokų sąlygas,  Jungtinės  Amerikos valstijos pasiūlė ekonominius paketus, o šovinistams ir agresoriams tik to ir reikėjo. Be jokio referendumo atsiriekusi Vilniaus kraštą, Lenkija neturėjo jokio tarptautinio palaikymo ir kol vokiečių lakūnų numestos bombos ant  Didžiosios  Britanijos miestų neprivertė atsitokėti, niekas nenorėjo rizikuoti ir kautis su karo nusikaltėliais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *