Jurbarko valdžia nusitaikė į Klausučių kultūros centro pastatą, kurio užsimanė miestelin koją jau įkėlusi MB „Perpetuus“. Nors Seredžiaus seniūnė Rimantė Pavalkienė ir pripažįsta, kad yra įpareigota surengti susitikimą su galimais investuotojais, jie planų viešinti neskuba. Gyventojai savo nerimą išreiškė rinkdami parašus.
Prieš dvi savaites 180 Klausučių miestelio ir aplink jį esančių Girkų, Vambalių, Spruktų bei kitų kaimų gyventojų kreipėsi į rajono vadovus ir Jurbarko savivaldybės merą, kad Klausučių kultūros centro pastatas nebūtų įtrauktas į privatizavimo planus. Atsakymo pateikti jiems niekas neskuba, nors problema rimta ir jau spėjo apaugti gandais bei spėlionėmis.
Pavasarį buvo paskelbta, kad UAB „Sematix“ Klausučiuose vysto kelių milijonų eurų vertės slaugos namų investicinį projektą ir planuoja dar šį rudenį atverti 40 vietų privačius senelių globos ir slaugos namus, kuriuose darbo turės 25 žmonės.
Klausutiškiai labiau nei bet kas kitas džiaugėsi, kad įmonė prikėlė antram gyvenimui buvusią tarybinio ūkio kontorą, kuri jau tapo moderniu, miestelį puošiančiu pastatu. Bet įkėlę vieną koją, verslininkai dabar norėtų įkelti ir antrą – nusitaikė į greta stovintį Klausučių kultūros centro pastatą. Išgirdusi, kad savivaldybė jau brandina planus įtraukti pastatą į privatizuojamų objektų sąrašą, Klausučių miestelio bendruomenės centro nariai nutarė nepasiduoti.
Pirmiausia dėl to, kad į Klausučių kultūros namų pastatą bendruomenė labai daug investavo – projektų lėšomis keitė langus, duris, įrengė šildymo sistemą, suremontavo stogą sutvarkė parką ir aikštę, skirtą viso Klausučių krašto gyventojų susibūrimams ir vasaros renginiams. Visa tai kainavo daugiau nei 131 tūkst. eurų.
Rašte reikalaujama pastato neparduoti, o jei savivaldybės negali jo išlaikyti – bendruomenė siūlosi jį perimti pagal panaudos sutartį. “Įgyvendintais projektais bendruomenė įrodo, kadi r toliau bus pajėgi rūpintis pastato gerove, teikiant naujus projektus ir vystant bendruomenės numatytas veiklas, skatinant gyventojų kolektyviškumą ir kultūrinę veiklą”,- rašoma Klausučių bendruomenės centro pirmininkės Daivutės Gvildienės pasirašytame rašte.
Bendruomenės pirmininkė tikina, kad jei pastatas būtų privatizuotas, nukentėtų beveik pusė Seredžiaus apylinkių gyventojų. 2021 metų gyventojų surašymo duomenimis, seniūnijoje gyvena maždaug 1,9 tūkst. gyventojų, Klausučiuose ir gretimuose kaimuose – apie 1 tūkst. gyventojų.
„Šis raštas yra prevencinis. Norime užbėgti už akių valdžios sprendimams, kad jie žinotų, jog tokiam sprendimui niekada nepritarsime. Klausėme seniūnaitės, kada bus susirinkimas, tačiau išgirdome, kad seniūnė nesusisiekia su MB „Perpertuus“. Žinant, kaipo savivaldybė viską daro paslapčia, nepateikdama jokios informacijos bendruomenėms, manau, kad nerimaujame pagrįstai“,- „gyvenuJurbarke.lt“ sakė D. Gvildienė.
Bendruomenės pirmininkė stebisi, kad savivaldybės vadovai skuba šokti pagal investuotojų dūdelę, nes tokie išankstiniai susitarimai, kuriuose dažniausiai dalyvauja vienas žaidėjas, yra draudžiami.
„Jei įtrauks pastatą į privatizuojamų objektų sąrašą, bus privalomas elektroninis aukcionas – tą pastatą gali bet kas nupirkti, nebūtinai MB „Perpetuus“. Todėl prašome perduoti jį mums – gal įstengsime pasirūpinti geriau, nei Jurbarko valdžia. Tiek metų negali skirti net lėšų pastato fasadui apšiltinti ir nutinkuoti tinkuoti – turėtų būti gėda“,- svarsto bendruomenės pirmininkė.
Skaudžiausia, pasak D. Gvildienės, kad iš privačių senelių namų investuotojai gaus naudą, ir gal nemažą, o kaimui liks špyga: „Mes jų paslaugomis tikrai negalėsime naudotis – tokių žmonių, kurie galėtų už mėnesį gyvenimo šioje įstaigoje sumokėti 2 tūkst. eurų, mūsų krašte nėra. Atsiveš čia miestiečius, o mes savo miestelį toliau marinsime“.
Apie tai, kad Klausučių kultūros centrą žadama naikinti, su kitais centrais apjungti ar į Stasio Santvaro mokyklą perkelti, kalbama jau seniai. Kalboms yra rimtas pagrindas – nuo 2021 metų pabaigos įstaiga neturi direktoriaus, o savivaldybės administracija neskelbia konkurso jam parinkti. Yra ir dar viena priežastis: Kultūros centrui laikinai vadovauja mokyklos direktorius Michailas Astašenkovas.
Klausutiškiai skundžiasi, kad Seredžiaus seniūnė Rimantė Pavalkienė palaiko vienintelę Klausučių Stasio Santvaro mokyklos bendruomenę, visus susirinkimus darbo metu rengia mokykloje, kur dirba jos vyras, todėl didžioji dauguma aktyviausių miestelio gyventojų negali juose dalyvauti ir savo nuomonė neturi kaip išreikšti.
Atsakymų: 3
Miela žurnaliste. Prieš rašant straipsnį vertėtų išgirsti ir kitos pusės nuomonę. Kur buvo bendruomenės pirmininkė kai vyko seniūnaičių rinkimai. Aš dalyvavau rinkimuose ir buvau pasibaisėjęs kultūros namų didžiosios salės būkle.Būdamas nors ir laikinuoju vadovų, nedrįsčiau įleisti žmonių į avarinės būklės pastatą. Rašot, kad prieš dvi savaites 180 žmonių išreiškė savo nuomonę. Deja nieko apie tai negirdėjau. Ir vėl tik bendruomenės vado vės žodžiai.
Gerb. Artūrai, ne bendruomenės pirmininkė turi remontuoti sales ir šiltinti kaimo infrastruktūros pastatų fasadus. Tai nonsensas.Infrastruktūros išlaikymas yra savivaldybės, kuriai mokame mokesčius, reikalas. 180 žmonių nėra vienas žmogus, koks esate Jūs, kalbėdamas dabar “kitos pusės” vardu. Malonu, kad skaitote, gilinatės, ir kad reiškiate savo nuomonę.
Gerb. žurnaliste. Deja labai gaila,kad mane priskiriate kitai pusei,nors net nepasivarginate atvykti į Klausučius ir išgirsti ir kitą nuomonę. Jūsų straipsnis kvepia VBS naujienomis. Esanti Klausučių centro bendruomenės centro pirmininkė dvi kadencijas buvo Klausučių seniūnaite. Kur ji tada buvo